Dobre samopoczucie, promienny wygląd, atrakcyjna sylwetka – jak je osiągnąć? Z restrykcyjnych diet wynika więcej szkód niż pożytku. Efekty drastycznego odchudzania utrzymują się krótko, a proces nie jest korzystny dla organizmu. Natomiast zdrowe nawyki żywieniowe zapewniają długofalowe rezultaty. Jakie przyzwyczajenia warto wypracować?
Zdrowe nawyki żywieniowe – łatwiej powiedzieć niż zrobić? To fakt, zmiana jakichkolwiek przyzwyczajeń wymaga czasu i nakładu pracy. Możemy mieć szczere chęci i silne postanowienie, ale nie obędzie się bez planu i odpowiedniej strategii. Jeśli jednak podejmiemy większy wysiłek na początku, to za jakiś dobre wybory będą pojawiać się automatycznie. Tak działa siła nawyku.
Zmiany w odżywianiu nie muszą być spektakularne, żeby przyniosły korzyści dla naszego zdrowia. Zacznijmy od podstawowych spraw. Niektóre przyzwyczajenia mają sprawić, że odpowiednie jedzenie będzie dla nas przyjemne, inne mają bezpośredni wpływ na działanie naszego układu pokarmowego. Oto 5 zdrowych nawyków żywieniowych, które warto wdrożyć na początek.
1. Czytanie etykiet
To absolutnie podstawowa czynność, która powinna wejść nam w krew, jeśli chcemy prawidłowo się odżywiać. Nawet produkty sprawiające wrażenie zdrowych, mogą zawierać wiele sztucznych dodatków, substancji słodzących i polepszaczy smaków.
Cukier to także powszechny składnik jedzenia – nie tylko słodyczy, ale też np. mieszanek warzywnych. Jeżeli czytamy etykiety, podejmujemy świadome wybory żywieniowe i unikamy rozmaitych „pułapek” żywieniowych.
2. Przygotowywanie potraw w domu
Dlaczego warto przygotowywać posiłki w domu? To proste. Jeżeli gotujemy samodzielnie, wiemy, z czego składają się nasze potrawy. Mamy kontrolę nad ilością cukru czy soli dodawanych do potraw, a także nad jakością warzyw, nabiału lub mięsa..
Jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do jedzenia na mieście, pracujmy nad tym zdrowym nawykiem żywieniowym stopniowo. Zacznijmy od jednego, zasadniczego posiłku w ciągu dnia. A potem włączajmy kolejne. Z czasem większość potraw będzie pochodziła z naszej kuchni.
3. Jedzenie wolniej
Jedzenie w pośpiechu to powszechna praktyka. W czasach, w których ciągle jesteśmy w biegu i nieustannie się przemieszczamy celebrowanie posiłków to rzadkość. Tymczasem, jeśli chcemy być zdrowi, powinniśmy jeść powoli.
Wstępne trawienie odbywa się już w jamie ustnej. Poza tym przerwy między jednym kęsem a drugim, pomogą nam bardziej świadomie zaspokajać głód. Unikniemy jedzenia więcej, niż tego potrzebuje organizm.
4. Regularne posiłki
Pośpiech może mieć też drugie oblicze. Rano szykujemy się do pracy, odwozimy dzieci do szkoły, potem z biegu zabieramy się za pracę. Wciągnięci w ważny projekt lub nawał piętrzących się spraw – zapominamy o jedzeniu. Zanim się obejrzymy, jest czternasta, a my jeszcze nie zjedliśmy śniadania. Głodni chwytamy słodką bułkę, batonika albo zamawiamy jedzenie z dowozem.
Planowanie i pilnowanie posiłków to zdrowe nawyki żywieniowe, które naprawdę warto wdrożyć. Z jednej strony unikniemy spadku energii, z drugiej – napadów wilczego głodu.
4. Picie wody
Zdrowe nawyki żywieniowe obejmują też picie odpowiednich ilości wody. Nawodnienie jest niezbędne dla organizmu, nie tylko wtedy, gdy panuje upał lub idziemy na trening. Ale również wtedy, gdy temperatura się obniża.
Warto wyrobić sobie zwyczaj picia czystej wody – która dodatkowo pomoże oczyścić organizm, zadziała korzystnie na trawienie i poprawi stan naszej skóry.
5. Wysypianie się
Jaki związek mają zdrowe nawyki żywieniowe z wysypianiem się? Chociaż połączenie to może wydawać się zaskakujące, okazuje się, że przy deficytach snu jemy więcej. Mamy też większą ochotę na słodycze. Dlatego higiena snu, a więc dbanie o nieprzerwany i głęboki wypoczynek w nocy, pomoże nam utrzymać lepszą dietę.
Jak widać, zdrowe nawyki żywieniowe nie muszą wiązać się ze stosowaniem skomplikowanej diety. Nie oznaczają też drastycznej zmiany stylu życia. Większość z nich to proste zasady, które można wdrożyć nawet od jutra. Jeżeli jednak w naszym przypadku stanowią duże wyzwanie – wypracowujmy je stopniowo, po kolei, a nie wszystkie naraz.