Skip to content
Menu
WSZYSTKO O ODCHUDZANIU
  • Home
  • Ćwiczenia
  • Diety
  • Suplementy
  • Tabletki na odchudzanie
WSZYSTKO O ODCHUDZANIU
stres a odchudzanie

Jak stres wpływa na sylwetkę i odchudzanie?

Napisano dnia 1 września, 20209 września, 2020

Co robimy, gdy przeżywamy stres? Niektórzy go zajadają, inni nie mogą nic przełknąć. Każdemu zdarzają się nerwowe sytuacje lub trudne okresy. Nawet jeśli trwają krótko, potrafią negatywnie odbić się na organizmie. A co się dzieje, gdy występują permanentnie i są elementem naszego życia? Jak stres wpływa na sylwetkę i odchudzanie?

Słowo „stres” przywodzi raczej negatywne skojarzenia. Jednak odczuwamy go w pewniej mierze nie tylko w jednoznacznie nieprzyjemnych sytuacjach. Towarzyszy nam często przed ważną rozmową, egzaminem, przeprowadzką. Czujemy go, gdy staramy się o pracę, gdy podejmujemy się czegoś nowego lub stajemy przed jakimś wyzwaniem.

Stres jest związany ze zmianą i rozwojem. Nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie go z naszego życia. Jednak jeśli stres umiarkowany i okazjonalny, zamienia się w intensywny i permanentny – może być niebezpieczny dla zdrowia. Jest też niekorzystny dla naszego samopoczucia psychicznego oraz fizycznego, a także odbija się na naszym dobrym wyglądzie, urodzie, sylwetce.

Kortyzol, czyli jak stres wpływa na sylwetkę i odchudzanie

Co się dzieje z naszym organizmem, gdy się stresujemy? Podwzgórze, niewielki obszar znajdujący się u podstawy przedniej części mózgu, wysyła sygnał do przysadki mózgowej. Nadnercza, umiejscowione na szczycie nerek, zostają wówczas pobudzone do nagłego uwolnienia hormonów, w tym głównie tzw. hormonu stresu, czyli kortyzolu.

Nie ma znaczenia, czy goni nas termin i musimy zamknąć ważny projekt, organizujemy wesele, czy nasz bliski zachorował. Nasz organizm reaguje tak samo: uwalnia kortyzol, aby utrzymać wysoki poziom cukru i dostarczyć organizmowi energii, która potrzebna jest do poradzenia sobie ze stresującym czynnikiem. Można też zaryzykować stwierdzenie, że stres wpływa na sylwetkę i odchudzanie pozytywnie, właśnie przez mechanizmy związane z działaniem kortyzolu.

Hormon stresu a redukcja tkanki tłuszczowej

Kortyzol na odpowiednim poziomie sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej. Hormon stresu jest bowiem jednym z podstawowych hormonów lipolitycznych. Ma podobne działanie do innych hormonów hamujących rozwój tkanki tłuszczowej, np. adrenaliny i pozwala na wykorzystywanie zmagazynowanej tkanki tłuszczowej jako źródła energii. Jego okresowe powstawanie jest więc pozytywne.

Trening stanowi dla organizmu pewnego rodzaju stresor – wydzielany w odpowiedzi na niego kortyzol daje organizmowi sygnał m.in. do syntezy białek, a więc do wzrostu masy mięśniowej. Ma też działanie przeciwzapalne i wpływa na szybszą oraz skuteczniejszą regenerację po wysiłku.

Druga strona medalu

Optymalny poziom kortyzolu, a co się z tym wiąże, umiarkowany stres, wpływa na sylwetkę i odchudzanie korzystnie. Hormon stresu nie jest więc zasadniczo „złym” hormonem – choć nazwa ta może nasuwać negatywne skojarzenia. Problem zaczyna się wtedy, gdy incydentalne nerwy i zmartwienia przeradzają się w sytuację długotrwałą, a stres wymyka się spod kontroli.

Kiedy kortyzol przekracza normę, sylwetka staje się nieestetyczna. Przybieramy na wadze, pojawia się otyłość trzewna, pogorszenie wrażliwości na insulinę, ale też zaburzenia rytmu dobowego i kłopoty z zasypianiem. Łatwo rozpoznać osoby, które mają nieustannie zbyt wysoki poziom kortyzolu. Tkanka tłuszczowa widoczna jest głównie w okolicach brzucha, karku oraz twarzy. Coraz gorzej funkcjonuje metabolizm i coraz trudniej zbudować masę mięśniową.

Dodatkowo eksperci są zgodni, co do tego, że ludzie, którzy przeżywają przewlekły stres, odczuwają większy głód. Mają również częstsze zachcianki na produkty niezdrowe oraz problemy z objadaniem się. Wspomniana już bezsenność również przyczynia się do nadwagi – zaburzony rytm snu sprawia, że jemy więcej w ciągu dnia, a organizm nie regeneruje się i nie oczyszcza tak, jak powinien.

Stresujące diety odchudzające

Co ciekawe, z tym, jak stres wpływa na sylwetkę i odchudzanie, mają związek diety, które same w sobie mogą być… stresujące. Chodzi o stosowanie restrykcyjnych diet – drastyczne ograniczenie kaloryczności, eliminację grup produktów czy monodiety. Wprowadzenie tak dużych zmian w żywieniu i stylu życia z dnia na dzień, stanowi dla organizmu czynnik stresujący.

Dodatkowe reakcje stresowe – w codzienności i tak pełnej napięć – mogą się niekorzystnie odbić na redukcji zbędnych kilogramów. Jeśli więc chcemy poprawić wygląd i pozbyć się „brzuszka”, zmieniajmy nawyki żywieniowe stopniowo i z rozsądkiem.

Jak widać, stres wpływa na sylwetkę i odchudzanie niekorzystnie. Jeżeli pilnujemy wagi i chcemy cieszyć się zgrabnym ciałem, to koniecznie zadbajmy o wypoczynek i dobry sen. Pomyślmy też, czy nie warto wdrożyć techniki relaksacyjne. Pomogą one rozładować nadmierne napięcie i skuteczniej pracować nad zbędnymi kilogramami.   

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy

  • Ile można schudnąć w 2 miesiące?
  • Jadłospis diety jajecznej. Co jeść?
  • Czy Mass Extreme to najlepsze tabletki na masę mięśniową?
  • Jak powinno wyglądać odchudzanie u mężczyzn aktywnych fizycznie?
  • Jak stres wpływa na sylwetkę i odchudzanie?

Kategorie

  • Diety
  • Porady
©2021 WSZYSTKO O ODCHUDZANIU | Powered by SuperbThemes & WordPress