Skip to content
Menu
WSZYSTKO O ODCHUDZANIU
  • Home
  • Ćwiczenia
  • Diety
  • Suplementy
  • Tabletki na odchudzanie
WSZYSTKO O ODCHUDZANIU
odchudzanie a tarczyca

Odchudzanie a choroby tarczycy

Napisano dnia 18 sierpnia, 20209 września, 2020

Odwaga czy otyłość, to częsty problem osób z chorobami tarczycy. Spowolniony metabolizm sprawia, że trudno opanować przyrost masy ciała, a obrzęki podskórne dodatkowo pogrubiają rysy twarzy. Nie warto się jednak załamywać! Skuteczne odchudzanie i choroby tarczycy – to rzecz do pogodzenia. Prawidłowo leczone dolegliwości i odpowiednio dobrana dieta, mogą zaowocować spadkiem wagi.

Nadwaga a choroby tarczycy

Problemy z przybieraniem na wadze występują zwykle przy niedoczynności tarczycy. Nieleczone zaburzenia hormonalne, które mają związek z niedoczynnością, powodują tycie. Dzieje się tak z kilku powodów. Przy niedoborze hormonów tarczycowych obserwujemy wolniejszy metabolizm i obniżoną podstawową przemianę materii. Gdy zapotrzebowanie energetyczne się zmienia, a kaloryczność posiłków pozostaje taka sama, przyczynia się to do nabierania masy ciała.

Poza tym, podwyższony poziom kortyzolu również wpływa na nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicy brzucha. Przyrost wagi związany jest również z powstawaniem obrzęków uogólnionych. Zatrzymanie wody w organizmie sprawia, że ważymy więcej, ale też twarz staje się bardziej zaokrąglona, a kostki i nadgarstki wydają się grubsze.

Z kolei osłabienie, brak energii i ospałość przekładają się na obniżenie aktywności fizycznej – co także jest czynnikiem zwiększającym ryzyko tycia. Z kolei rozregulowanie gospodarki hormonalnej i zaburzenia w zakresie hormonów płciowych mogą stanowić czynnik utrudniający redukcję masy ciała.

Odchudzanie a choroby tarczycy – nie jesteśmy skazani na niepowodzenie

Jednak warto pamiętać, że odpowiednio leczona niedoczynność tarczycy i wyrównany poziom hormonów przestaje być przyczyną otyłości. Nie jest więc tak, że odchudzanie i choroby tarczycy są nie do pogodzenia, a dodatkowe kilogramy to coś, na co jesteśmy skazani.

Niestety wiele osób nie zwraca uwagi na dietę, a przyrost masy ciała tłumaczy niedoczynnością tarczycy. Bez względu na to, czy jest ona wyrównana czy nie. Także bez względu na jadłospis czy prowadzony styl życia. Wówczas choroby tarczycy, np. spowodowane Hashimoto, stają się pewnego rodzaju wymówką do wprowadzenia konkretnych zmian w sposobie odżywiania.

Nie kwestionujemy oczywiście, że zaburzenia związane z tarczycą utrudniają redukcję wagi. Jeśli jednak chcemy schudnąć, to musimy uczciwie spojrzeć na sprawę – sam fakt uregulowania działania tarczycy, nie jest równoznaczny z obniżeniem masy ciała. W celu utraty zbędnych kilogramów, należy wdrożyć odpowiednie zasady żywienia i aktywność fizyczną – oczywiście dostosowane do naszych możliwości i uwarunkowań zdrowotnych.

Skuteczne odchudzanie w chorobach tarczycy

Okazuje się, że dobre efekty odchudzania przy chorobach tarczycy, dają standardowe praktyki zdrowego odżywiania. Jest to między innymi regularne spożywanie posiłków i jednocześnie unikanie podjadania. Jedno z drugim ma często związek. Zamiast bowiem spożyć pełny, wartościowy posiłek – sięgamy po przekąski. Wówczas organizm ma stale dostarczaną energię w małych, nieregularnych odstępach.

Zdarza się też, że pomijamy śniadanie i kumulujemy posiłki w godzinach popołudniowych lub na odwrót. Rano pilnujemy menu, ale destabilizuje się to w drugiej połowie dnia. Jaki jest efekt takiego trybu odżywiania? Podjadanie i nieregularne posiłki utrudniają utrzymanie stężenia glukozy we krwi na optymalnym poziomie. Sprzyja to zwiększaniu termogenezy poposiłkowej i spowalnia tempo procesów przemiany materii.

Przy chorobach związanych z niedoczynnością tarczycy współwystępuje zaburzenie gospodarki węglowodanowej oraz hiperinsulinemia, które również mogą utrudniać strategię redukcji tkanki tłuszczowej. Dlatego to takie ważne, żeby dbać o odpowiednią, regularną liczbę wartościowych posiłków w ciągu dnia.

Niewskazane – nie tylko w związku z kwestią „odchudzanie a choroby tarczycy” – są diety restrykcyjne. Jadłospisy, które drastycznie obcinają kalorie, wyglądają bardzo kusząco ze względu na szybką redukcję wagi, ale mogą być druzgocące dla zdrowia i na dłuższą metę wywołać odwrotny efekt. Wprawdzie zapotrzebowanie kaloryczne osób z niedoczynnością tarczycy spada, lecz niskokaloryczne diety mogą jeszcze bardziej zaburzyć metabolizm.

Dzieje się tak ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia niedożywienia białkowo-kalorycznego, które jest powiązane z gorszą pracą tarczycy. I tutaj kolejna ważna kwestia: białko uczestniczy w syntezie hormonów tarczycy i wpływa korzystnie w przypadku obniżonej spoczynkowej przemiany materii u osób, które się z tym borykają. Dlatego jeśli planujemy odchudzanie, a choroby tarczycy to nasza bolączka, zadbajmy o podaż pełnowartościowego białka, węglowodanów o niskim ładunku glikemicznym oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Dobrze skomponowana dieta, korzystnie wpłynie na redukcję wagi. Żeby zapewnić sobie sukces, warto też włączyć odpowiednią suplementację, która będzie pozytywnie oddziaływać na aktywność tarczycy. Selen, cynk, żelazo oraz witamina D wpierają zachodzenie reakcji enzymatycznych w syntezie hormonów. Również dodatkowa dawka kwasów omega-3 korzystnie wpłynie na współwystępującą z chorobami tarczycy nadwagę lub otyłość.

Odchudzanie a choroby tarczycy? Tak, to jest możliwe. Dobrze zbilansowana dieta, regularne posiłki i suplementacja połączone z leczeniem nastawionym na uregulowanie hormonów tarczycy wspomogą redukcję masy ciała. Uchronią też osobę chorą na niedoczynność przed nadwagą i pozwolą utrzymać ładną sylwetkę.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy

  • Ile można schudnąć w 2 miesiące?
  • Jadłospis diety jajecznej. Co jeść?
  • Czy Mass Extreme to najlepsze tabletki na masę mięśniową?
  • Jak powinno wyglądać odchudzanie u mężczyzn aktywnych fizycznie?
  • Jak stres wpływa na sylwetkę i odchudzanie?

Kategorie

  • Diety
  • Porady
©2021 WSZYSTKO O ODCHUDZANIU | Powered by SuperbThemes & WordPress